2009.07.17. 04:34
Elhunyt Orsovszky István (1933-2009)
Zalaegerszeg - Kívánsága szerint a zalaegerszegi Göcseji úti temetőben családja búcsúzott el csütörtökön Orsovszky István hamvaitól. Botladozó gondolatokkal, a szavakat keresgélve emlékezem rá.
Fél százada találkoztunk először, évekig munkatársak, később falusi házacskánkban szomszédok voltunk. Nem csak saját gyászomat kellene megfogalmaznom. Több száz emberét is, akiket ő ajándékozott meg a közös művészeti teljesítmény gyönyörűségével, a siker örömével. Ezrekét, akikben máig élő nyomot hagyott a magyar nép általa színpadra állított táncos öröksége. Azokét is, akiket társastáncra okított.
Szülővárosában, Pécsett 19 évesen főszerepet táncolt, majd a Duna Együttesben csiszolta tudását. 1959-ben népitáncoktatók tanfolyamát vezette Egerszegen. Pár hét múlva a Zalai Táncegyüttes élére került, s csapatát három évtized alatt országosan elismert, külföldön is sok sikert arató közösséggé fejlesztette.
Segítette a honvédségi, a zalaszentgróti, a lenti, a siófoki táncosokat, több diákcsoportot juttatott a Keszthelyi Helikon aranyérméhez. 1965-ben indította el a máig élő Zalai Kamaratánc Fesztivált. Több táncosa oktatóként, koreográfusként vált elismert szakemberré. 1986-tól tíz évig a Hevesi Sándor Színház mozgástanára volt. Már műszerrel támogatott szívvel élve szervezte meg a Főiskolai Táncszínházat, a lenti diákegyüttest, Kanizsán a Piarista Táncszínházat. Aki egyszer megírja a mögöttünk hagyott fél század zalai művelődéstörténetét, nem kerülheti meg Soci hiszen majdş mindenki így szólította munkásságát.
Búcsúként nem kitüntetéseit sorolom, nem a magam bánatát panaszolom. Három, egymástól nagyon eltérően gondolkodó ember véleménytöredékét másolom ide: A Táncművészet című folyóirat szerzője:
A hazai színpadi néptáncnak, a táncfolklór művészetté adaptálásának, a táncszínházi műfaj megteremtésének egyik meghatározó egyénisége.
A Zala megyét 1968-88 közt irányító vezető: Szigorú volt és következetes. Elképzelései mellett mindvégig kitartott, ami esetenként kisebb-nagyobb konfliktusokhoz vezetett. De barát is volt, jószívű, jó kedélyű ember, az általa képviselt ügy lelkes, odaadó szolgája.
A piarista gimnázium szerzetes-igazgatója: István! Köszönjük az Úristennek, hogy vagy. Hogy megteremtett, hogy közénk küldött, hogy általad szólt hozzánk.
Németh József