2024.11.10. 14:00
Zalai zenészek és énekesek, akik országos ismertségre tettek szert
Tunyogi Péter, Nagy Feró, Sidlovics Gábor, Takács-Koltay Vilmos és Polgár Odett. Öt nagyszerű zenész vagy énekes, akik meghatározó szerepet játszottak, játszanak a hazai könnyűzenei életben. Egyetlen szál köti őket össze: valamennyiük szorosan kötődnek Zalához.
Összeállításunk apropóját egy szomorú évforduló adja, 16 évvel ezelőtt, 2008. november 9-én hunyt el Tunyogi Péter, a P.Mobil egykori frontembere. Az énekes ugyan felgyógyult egy három évvel korábbi súlyos betegségéből, a gerincdaganat miatti műtétjéből, ám egészségi állapota már nem volt az igazi. Az akkor 61 éves énekesnek 2008. november elsején saját zenekarával, a Tunyogi Rock Banddel lett volna fellépése a főváros egyik közismert klubjában, a Rocktogonban, ám még a koncert előtt rosszul lett, megszédült, s lezuhant a lépcsőn. Az esés következtében súlyos fejsérülést szenvedett, ami miatt az orvosai mesterséges kómában tartották, ám legyengült szervezete néhány nap múlva feladta a küzdelmet.
A tragikus sorsú énekes
Tunyogi Péternek a fiatalsága kötődik Zalához. A halála idején egyes hazai sajtóorgánumok által tévesen zalaegerszegi születésűnek titulált, valójában békéscsabai származású énekes a ’60-as években Zalaegerszegen alapított első jelentős zenekarát, a Cyklont, amely hamar népszerűvé vált a környéken. Tunyogi eleinte dobos volt, s amellett énekelt, de később gitározni is megtanult. A Cyklonban Tunyogi mellett olyan később szintén országosan ismertté vált zenészek kaptak helyet, mint a Kex, a Bergendy és a Hobo Blues Band gitárosa, Tóth János Rudolf, vagy az Old Boys-ba került szaxofonos, Horváth Péter Dörge. Tunyogi hangja, orgánuma a rock műfajához illett a legjobban, de rajongóként is azt a zenét preferálta. Országos ismertségre akkor tett szert, amikor 1979-ben Vikidál Gyulát váltotta a P.Mobil énekesi posztján. Tunyogit személyesen a P.Mobil vezetője, Schuszter Lóránt kérte fel. Kapcsolatuk a Cyklonhoz köthető, Tunyogiék több alkalommal is zenéltek az ország egyik legismertebb rockzenekara előtt. Az új frontembert a P.Mobil rajongói eleinte nagyon nehezen fogadták el, hiszen szemükben Vikidál volt „A rockénekes”, viszont az is tény, hogy a P.Mobil korai albumai mind Tunyogival készültek.
Tunyogi Péter 1970-ben hagyta el Zalát, Budapestre költözött, ahol folytatódott a Cyklon karrierje, illetve a Beton nevű zenekarral ért még el kisebb sikereket. A P.Mobilnak köszönhetően professzionális énekes vált belőle, amit később úgy is kamatoztatni tudott, hogy a P.Mobil átmeneti leállása után külföldre ment vendéglátós zenészként. A hazai zenei életben 1991-ben tűnt fel újra, előbb saját zenekarával, a Tunyogi Banddel, majd az 1994-ben visszatérő P.Mobillal kezdett koncertezni. Utóbbival viszont már rövid ideig tartott a kapcsolata, 1997-ben ismét kivált, igaz, ezt követően is szerepelt néhányszor a Schuszter Lóránt vezette P.Mobil koncertjein.
A Tunyogi Bandnek több felállása is volt, illetve időnként névváltozásokon is átesett a zenekar. Hívták magukat Tunyogi Rock Bandnek és TRB-nek is, a zenéjük azonban változatlan maradt, azt a klasszikus hard rock vonalat képviselték, amely a nyolcvanas évek egyik legsikeresebb irányzatának számított világszerte. Az 1997-ben kiadott A tegnap itthagyott című nagylemezük máig az egyik legkeresettebb kiadvány a másodlagos piacon, ezért a hanghordozóért akár több tízezer forintot is hajlandóak adni a gyűjtők.
Tunyogi 2008-ban egykori kollégáival – köztük a billentyűs Zeffer Andrással, a basszusgitáros Kékesi Bajnok Lászlóval, valamint az énekes Vikidál Gyulával és Rudán Joe-val – közösen Mobilmánia néven alapított új zenekart, amely saját dalok mellett eleinte P.Mobil dalokat is műsorára tűzött. A zenekar első, Ez a mánia című albumának megjelenését azonban már nem érte meg.
Nagy Feró mint köztársasági elnökjelölt
Kevesen tudják, hogy az ország egyik legnagyobb rock ikonja, a korábban a Nemzet csótányának is nevezett Beatrice-énekes Nagy Ferónak is van kapcsolata Zalával. A székelyföldi származású családból származó Feró a Letenyéhez tartozó Bóbicán született, s bár csak rövid ideig élt itt, de zalai kötődését több alkalommal is felemlegette. 2011-ben például így beszélt róla lapunknak:
- Szüleim a világháború idején Erdélyből menekültek, s Letenyéig jutottak. Azért nem mentek tovább, mert ott volt a határ, s azt mondták: ők magyarok, történjen bármi, az országot nem hagyják el. Édesanyám grófi családnál volt házvezetőnő.
Nagy Feró életében még egy alkalommal játszott fontos szerepet Letenye, a rendszerváltást követően előbb a térség parlamenti képviselőjelöltje, majd köztársasági elnökjelölt is lett az énekes. Az említett interjúban természetesen erről is beszélt.
- Letenyei fiatalok felkértek országgyűlési képviselőjelöltnek – mondta 2011-ben. – Én nem akartam politikus lenni, zenélni akartam, így próbáltam azzal visszautasítani őket, hogy nem élek ott, ezért nem lenne szabad elvállalnom. Azt hittem, megértették, de ők nem foglalkoztak a kifogásaimmal, aláírtak helyettem valami papírt, így hivatalosan is jelölt lettem. El kellett döntenem, hogy feljelentem őket okirat-hamisításért vagy belemegyek a játékba. Utóbbit választottam. Elmentem Letenyére, tartottam egy lakossági fórumot, ahol azt kértem az ott élőktől: nehogy rám szavazzanak, olyat válasszanak, akit ismernek, és akiben megbíznak. Végül az ötödik vagy hatodik helyen futottam be. Azt hittem, ezzel vége, de később köztársasági elnöknek is jelöltek. Az szívesen lettem volna, mert az államfő egy szabad és független személy, aminek én is tartom magam.
Nagykanizsáról a Tankcsapdába
Nagy Feró mellett a Tankcsapda jelenlegi gitárosának, Sidlovics Gábornak is zalai település szerepel a hivatalos papírjain születési helyként. Sidi Nagykanizsán született, s Feróhoz hasonlóan ő is csak rövid ideig élt Zalában. Édesapja magas rangú katonatiszt volt, akit Nagykanizsáról akkor helyeztek át az Alföldre, amikor Gábor alig másfél éves volt.
A southern/groove metal fanatikus Sidlovics az 1999-ben alapított Zanzibár tagjaként lett országosan ismert zenész, amelynek nevéhez olyan slágerek kötődnek, mint a Nem vagyok tökéletes, a Szerelemről szó sem volt vagy az Ádám keresi Évát. A zenész 2012-ben hagyta ott a Zanzibárt, majd szinte azonnal csatlakozott a Tankcsapdához, az ország első számú rockzenei formációjához. Emellett 2006 és 2009 között egy Mafia nevű zenekarban is gitározott, ez nagyjából azt a stílusú southern metal zenét játszotta, mint Sidlovics nagy kedvence, a Zakk Wylde vezette Black Label Society.
A megnyerő, barátságos Takács-Koltay Vilmos
Takács-Koltay Vilmos – avagy ahogy mindenki ismeri őt: Vilkó – az a személy, akit talán a legtöbben kötnek Zalához a kortárs zenei élet szereplői közül. A lokálpatriotizmusát folyamatosan hangoztató Vilkó Zalaegerszegen született, itt végezte iskoláit, s innen indult karrierje is a ReActor elnevezésű, két önálló albumot is kiadott rockzenekarral. Bár a ReActor is képes volt arra, hogy megkapaszkodjon a hazai zenei színtéren, hiszen turnéztak többek közt a Tankcsapdával és a Depresszióval is, ám Vilkó karrierje akkor kezdett a magasba szárnyalni, amikor a Guns N’ Roses dalokat játszó, nemzetközileg is jegyzett tribute formáció, a Hollywood Rose tagja lett. A folyamatos koncertezés Zalából nehezen lett volna megoldható, Vilkó ezért Budapestre költözött, ahol megnyerő, barátságos személyiségéből adódóan rengeteg barátra tett szert. A Hollywood Rose mellett önálló „egyszálgitáros” zenei esteket is vállalt, zenélt együtt a Junkies frontemberével, Szekeres Andrással, illetve Lugosi Dániellel közösen összegrundoltak egy Nirvana tribute formációt is. A zalaegerszegi gitáros karrierjében 2014 hozott fordulópontot, amikor a Ganxsta Zolee vezette Kartel tagja lett. Ezzel a csapattal két alkalommal is elnyerte a legrangosabb szakmai elismerést, a Fonogram-díjat. Vilkó és Ganxsta baráti és szakmai kapcsolata ráadásul odáig terjedt, hogy 2019-ben Dos Diavolos néven ők ketten még egy akusztikus duót is összehoztak.
Odett egy zenei tehetségkutató révén vált ismertté
A szintén zalaegerszegi születésű énekesnő, Polgár Odett ugyancsak büszkélkedhet Fonogram-díjjal, 2013-ban a Hanyatt, homlok, egyenes című nagylemeze a legjobb hazai albumnak járó elismerést nyerte el. Odett mögött addigra már közel tíz éves sikeres karrier állt. Alig volt 17 éves, amikor a Megasztár című televíziós zenei tehetségkutató révén egy ország ismerte meg nevét, majd három évre rá már az első lemeze is elkészült Odett és a Go Girlz név alatt. A többes elnevezés nem véletlen, hiszen azon rajta kívül Takáts Eszter és Varga Zsuzsa is szerepelt még, 2010-től azonban Odett már szólistaként folytatta, részben Müller Péter Sziámi, részben saját édesapja, a gitáros Polgár Péter hathatós támogatásával.
Odett a hazai popzenei színtéren aratott sikereket, Hanyatt című dala például a z egyik legkedveltebb dal volt a 2010-es évek első felében, aminek köszönhetően számos fesztiválszereplést is magáénak tudhatott.
Odett az utóbbi időben a zenétől némileg visszavonult, inkább a háttérmunkára és más jellegű projektekre fordítva a figyelmét.