A felnőtt lakosság több mint 20 százaléka problémás ivó

2024.11.10. 11:30

Száraz november: Önnek hol tart az alkohol-karrierje?

November lehet az a hónap, mikor megtanulunk nemet mondani az alkoholra, a rendszeres alkoholfogyasztása. A száraz november kihívás lényege, hogy november 1-jétől 30-ig nem iszunk egy korty alkoholt sem, ha meg tudjuk állni. A kihívást azonban akkor is érdemes folytatni, ha megszegtük a tilalmat.

Korosa Titanilla

Magyarországon különösen fontos ez a program, hiszen a WHO statisztikái szerint a világon itt a legmagasabb az alkoholbetegség előfordulása: a lakosság mintegy 20 százaléka érintett. A száraz november jó lehetőség arra, hogy megvizsgáljuk az alkoholhoz fűződő viszonyunkat. Annak ajánlott, aki legalább hetente egyszer vagy annál többször iszik.

száraz november
A száraz november kihívás lényege, hogy november 1-jétől 30-ig nem iszunk egy korty alkoholt sem, ha meg tudjuk állni.
Fotó: Yta23 / Forrás:  Illusztráció/Shutterstock

A száraz november az alkoholproblémákra is rámutat 

A száraz november kampány tematizálja az alkoholproblémát, egy időre beemeli a közbeszédbe, merthogy erről nem nagyon zajlik nyilvános diskurzus. Magyarországnak nincs alkoholstratégiája, szinte az egész ország tagadásban van a probléma súlyát és nagyságrendjét illetően, pedig az alkoholizmus Magyarországon az egyik legnagyobb egészségügyi probléma. 

Májbetegségben történő elhalálozás terén hazánk világelső

Habár az ivók tekintetében a világ ranglistán nem állunk elöl, viszont a májbetegségben történő elhalálozás terén már hazánk áll az első helyen – ami jobban érzékeltetheti a probléma súlyosságát. A becslések szerint minden 10. ember alkohol problémával küzd, és a felnőtt lakosság több mint 20 százaléka problémás ivó, főként középkorú férfiak körében gyakori. 

Több mint egymillió fő küzd alkohol problémával hazánkban

Az alkohol az egyik leginkább elterjedt legális drognak tekinthető, és a fiatal korosztály is egyre korábban kerül vele rendszeres napi kapcsolatba. A WHO 2022-es statisztikái szerint Magyarországon a felnőtt férfiak fele mértékletes alkoholfogyasztó - ami évi 5-10 alkalommal, társaságban fogyasztott italfogyasztást jelent.

A felnőtt lakosság több mint 20 százaléka problémás ivó, különösen a 45-54 éves korosztály érintett. A nagyivók közé sorolható minden 5. férfi, és minden 20. nő.

Becslések szerint minden 10. ember alkohol problémával küzd, több mint egymillió fő lehet érintett, és egyre több közöttük a nő. Az önbevalláson alapuló kutatások szerint a magyar férfiak leginkább a sört, a nők pedig a bort kedvelik a legjobban, a fiatal nőknél a töményital fogyasztás a legjellemzőbb. Az egy főre jutó alkoholfogyasztás hazánkban 11 liter/fő (a mutató tiszta szeszben számolva, és 15 évnél idősebb személyekre vonatkozik). Ebben olyan uniós országok előznek meg minket, mint például Csehország, Franciaország, vagy Németország.

Old,Senior,Female,Woman,Sit,Next,To,Table,Drink,Alcohol
Hazánkban a nagyivók közé sorolható minden 5. férfi, és minden 20. nő. Fotó: metodej / Forrás:  Illusztráció/Shutterstock

Ez történik a testeddel, ha 30 napig nem iszol alkoholt

Az egyhónapos önmegtartóztatásnak számos előnye lehet: javulhat a fizikai egészségünk, az alvásminőségünk, de az alkoholfogyasztás szüneteltetése segít helyreállítani az energiaszintet, és sokan érzik magukat aktívabbnak és motiváltabbnak a mindennapokban. A szakértők ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy aki súlyos alkoholbeteg, az ne kezdjen ilyen drasztikus alkoholmegvonásba, mert annak beláthatatlan következményei lehetnek.
 


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában