Belföld

2011.05.13. 18:25

Újabb botrány Gyöngyöspatán: egymást vádolták romák és nem romák

Gyöngyöspatára látogatott pénteken Pintér Sándor belügyminiszter és Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok budapesti nagykövete, helyi romák és nem romák a szemük láttára vesztek össze.

MTI

A két fél heves szóváltások során kölcsönösen egymást vádolta azzal, hogy nem tartja be az együttélés szabályait. A község lakói lopásokkal, betörésekkel vádolták a cigányokat, utóbbiak pedig azt hangoztatták, azóta van békétlenség, amióta a község lakói Gyöngyöspatára hívták, "egyesek etették-itatták" a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület, majd a Véderő tagjait.
   
Pintér Sándort és Eleni Tsakopoulos Kounalakist a cigánysor felé vezető Bem utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca kereszteződésében fogadták az önkormányzat, illetve a helyi cigányság vezetői. Gyakorlatilag azon a helyen, ahol április 26-án késő este összeverekedtek a romák és a Véderő tagjai.
   
A delegáció ezt követően sétára indult a faluban, betértek Varga Gyuláné portájára, majd a cigánysorra mentek.


A 70 éves Varga Gyuláné arról számolt be a belügyminiszternek és a nagykövetnek, hogy az elmúlt két évben nyolc szőlőoszlopot és három szőlőkarót loptak el a hátsó kertjéből, illetve rendszeresen fosztogatják tolvajok a veteményeskertjét is. Nem azért termeszt - mondta -, hogy mások szüreteljenek.
   
Borik Ferencné az utcán azt panaszolta el, hogy 750 ezer forint értékű vasárut és szerszámokat, vasbakot, fűnyírót és taligát loptak el tőle. Elmondása szerint ezeket később szétfűrészelve találták meg a rendőrök a cigánysor egyik házában. Kijelentette: nem fajgyűlölő, de "évek óta ez megy, és ami sok az sok".
   
A cigánysoron vastapssal fogadták a romák a belügyminisztert és a nagykövetet. A vajda, id. Farkas János azzal köszöntötte a vendéget, hogy szurkolnak Obama elnöknek azért, hogy ő nyerje meg Amerikában a következő választásokat is.
   
Ezt követően alakultak ki a heves szóváltások az utcán, illetve a polgármesteri hivatal előtt. A delegáció kísérői többször arra kérték a hangoskodókat, hogy halkabban beszéljenek, mert az épületben tárgyalók nem hallják egymást a kinti kiabálástól.
   
A nagykövet és a belügyminiszter a program szerint tárgyal az önkormányzat és a cigányság képviselőivel is, majd sajtótájékoztatón számolnak be az eredményekről.
   
A Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai március elejétől két héten át járőröztek a csaknem 2900 lakosú Gyöngyöspatán, állításuk szerint a megszaporodott bűncselekmények miatt.
   
A Jobbik március 6-án - a rendőrség becslése szerint - mintegy ezer ember részvételével demonstrációt tartott a községben. Vona Gábor a párt elnöke ez alkalomból úgy fogalmazott, hogy "magyarpárti tüntetés" volt a faluban.
   
Április 22-től háromnapos katonai és önvédelmi alapismereteket oktató tábort hirdetett a település határába a Véderő elnevezésű szervezet, ám a rendezvényt a rendőrség megakadályozta.
   
A tábornyitás napján ugyanakkor 267 roma asszony és gyermek távozott a településről Csillebércre és Szolnok-Tiszaligetre. Később id. Farkas János úgy nyilatkozott, hogy mind a 450 gyöngyöspatai roma menedékjogot kér az Egyesült Államoktól.
   
A feszültség ez után sem csökkent és április 26-án késő este összeverekedtek a Véderő tagjai a helyi romákkal. Három férfit kórházba szállítottak, illetve a rendőrség ugyancsak három gyanúsított ellen indított eljárást, csoportosan, felfegyverkezve elkövetett garázdaság miatt. 



Gyöngyöspata - Az Egyesült Államok rendvédelmi tiszteket küld Magyarországra

Az Egyesült Államok rendvédelmi oktatótiszteket küld Magyarországra, hogy átadják a magyar rendőri erőknek a multikulturális környezetben szerzett tapasztalataikat - jelentette be a budapesti amerikai nagykövet pénteken Gyöngyöspatán.

Eleni Tsakopoulos Kounalakis - miután közös sétát tett a településen Pintér Sándor belügyminiszterrel, majd tárgyalt a helyi csoportok képviselőivel - azt mondta: reméli, hogy az Egyesült Államok ezzel a segítséggel hozzá tud járulni a feszültség enyhüléséhez. A nagykövet a belügyminiszterrel együtt tartott sajtótájékoztatón a polgármesteri hivatalban azt mondta: jó benyomást tett rá, hogy milyen gyorsan reagált a magyar kormány a gyöngyöspatai eseményekre a feszültség további éleződésének megakadályozásáért.
   
Eleni Tsakopoulos Kounalakis arról beszélt, hogy a világon mindenütt, Európában és az Egyesült Államokban is léteznek etnikai feszültségek. Azt mondta, szeretne tanulni abból, ahogy a magyar hatóságok kezelik ezt a kérdést, egyúttal át szeretné adni az amerikai tapasztalatokat.
   
A nagykövet azt mondta, a romakérdés messze túlnyúlik Magyarország határain, ezért irányul olyan nagy figyelem a kérdés megoldását célzó magyar erőfeszítésekre. Méltatta, hogy a magyar kormány a soros EU-elnökség középpontjába helyezte e kérdés kezelését. Megjegyezte: örömmel látja, hogy Gyöngyöspatán a helyi lakosság csoportjai együttes erővel igyekeznek megoldani a helyzetet.
   
Az MTI a felajánlott amerikai segítséggel kapcsolatban a nagykövetségtől megtudta: néhány rendvédelmi oktató tiszt érkezik Magyarországra, várhatóan júniusban.
   
Pintér Sándor közölte: "a rendet a rendőrök segítségével tudom garantálni, a békességet és a békét a helyieknek kell egymással megkötni". A jelenlegi szituáció nem tartható fenn - tette hozzá.
A belügyminiszter megköszönte a nagykövetnek a segítséget, és jelezte, hogy az amerikai oktatási programban a gyöngyöspatai iskola igazgatója és a helyi rendőri vezetők is részt vesznek majd. Reménye szerint ez a program valamilyen módon elő fogja segíteni, hogy a béke helyreálljon a faluban. Elmondta, hogy a segítséget az Egyesült Államok kezdeményezte, mintegy 50 ember, nem csak rendőrök képzéséről van szó.
   
Pintér Sándor kijelentette: ahhoz, hogy a felek békét kössenek, munkát kell adni a helyi kisebbségi lakosoknak - a munka szétosztásába be kell vonni a cigány kisebbségi önkormányzatot -, és védelmet kell biztosítani mindenkinek.

A nagykövet újságírói kérdésre válaszolva cáfolta azt az értesülést, hogy az amerikai nagykövetség munkatársai felajánlották volna a romáknak, hogy segítenek nekik elhagyni a települést. "Ez egyáltalán nem igaz, az amerikai nagykövetség részéről senki nem ajánlotta fel, hogy segít emberek evakuálásában" - mondta, hozzátéve, a nagykövetség alacsonyabb beosztású munkatársai a településen jártak, hogy tájékozódjanak a helyzetről.
   
Arra a kérdésre, hogyan értékeli Richard Field amerikai üzletember szerepét a gyöngyöspatai romák elutaztatásában, a nagykövet úgy válaszolt: Field amerikai állampolgár, de semmilyen módon nem köthető az Egyesült Államok nagykövetségéhez. Azt mondta, nem ismeri, hogy az üzletember milyen szerepet vállalt, annyit tud, hogy humanitárius segítséget próbált nyújtani, még jóval a feszültség kialakulása előtt.
   
Az MTI azon kérdésére, mi az álláspontja azzal kapcsolatban, hogy romák menedékjogot kérhetnek az Egyesült Államokban, kijelentette: ezt a kérdést nem kommentálja. Mint az MTI a nagykövetségtől megtudta, a menekültügyi kérelmek fogadása, illetve elbírálása nem a nagykövetség feladatköre.
   
Pintér Sándor egy kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a pénteki találkozókon nemcsak a romákat hallgatták meg; először a helyi önkormányzat, majd a cigány kisebbségi önkormányzat képviselőivel beszéltek, és meghallgatták a településen korábban történt bűncselekmények néhány sértettjét is.
   
A belügyminiszter azt is kijelentette: Gyöngyöspatán egyelőre marad a fokozott rendőri jelenlét, addig, ameddig erre szükség van; "a rendet garantálni fogjuk" - mondta.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!